Ha szeretnénk tetőteret beépíteni vagy a nagy belmagasság miatt galériát építenénk, elengedhetetlen, hogy praktikus és szép lépcsőt álmodjunk meg.
Fontos megtervezni:
- hová fog kerülni a lépcső
- mekkora helyünk lesz a lépcső kialakításához
- milyen magasságot kell a lépcsőnek áthidalnia
- kényelmesen lehessen a lépcsőn közlekedni
- és az sem utolsó szempont, hogyan fogjuk a bútorainkat felcipelni a tetőtérbe vagy a galériára.
- Csiga lépcsőt szeretnénk vagy úgynevezett egykarú lépcsőt?
Ezután gondoljuk végig, milyen anyagok felhasználásával készüljön a lépcső. Fából, üvegből, betonból vagy esetleg valamilyen fémből? Lesz a lépcsőhöz korlát vagy anélkül készüljön?
Érdemes ezzel kapcsolatban mindent aprólékosan megtervezni, hiszen a lépcsőt nem építhetjük át évente, ráadásul egy szép, esztétikus, praktikus lépcső megépítése nem filléres tétel.
Érdemes elgondolkodni azon, hogy a lépcső alatti teret, hogyan tudjuk praktikusan kihasználni. Tervezhetünk alá könyvespolcot,
vagy gardrobot, de akár kialakíthatunk alatta egy dolgozó sarkot is.
A lépcső burkoló anyagát tekintve fontos, hogy olyan anyagot válasszunk, ami nem csak szép, de ne legyen balesetveszélyes sem. Gondoljunk arra például, a gyerekek a legritkább esetben szeretnek papucsot húzni. Előfordulhat az is, mi magunk szaladunk fel valamiért zokniban/harisnyában a tetőtérbe vagy a galériára. A zokni/harisnya párosítása egy csúszós lépcsőfelülettel egyenlő egy rendkívül csúnya végkimenetelű balesettel.
Végül azt is el kell döntenünk, készen vesszük meg a lépcső elemeit, vagy legyártatjuk szakemberrel. Az előbbi megoldás kevesebb pénzünkbe kerül és kevesebb teret enged képzeletünknek, míg az utóbbi több lehetőséget biztosít számunkra, de kétségtelenül jobban megterheli pénztárcánkat.