
Sajnos itt a fűtési szezon, ami nagyon megterheli a pénztárcákat. Van egy jó hírem! A papírbrikettel könnyebbé tehetjük a fűtési szezon átvészelését. Olcsón előállítható, viszonylag jó a fűtőértéke és előállítása közben levezethetjük a bennünk felhalmozódott feszültséget, na és a kondinknak is jót tesz.
Hogyan fogjunk hozzá? Először készítsük elő a “hozzávalókat”. Szükségünk van egy szőlőprésre (nagyon picire).
A prés nem olcsó, de egy hét alatt behozza az árát. Újonnan egy 10 literes prés kb. 30-40 ezer forintba kerül. Érdemes végigböngészni a Vaterát vagy a többi hirdetési oldalt. Arra figyeljünk a prés megvásárlásakor, hogy a prés átmérője egyezzen a kazánunk ajtajának méretével. Ez azért hasznos, mert így a kapott papírbrikett be fog férni a kazánba.

Természetesen olcsóbb megoldás, ha mi magunk “fabrikálunk” a téglákhoz formát. Hogyan? Nagyon egyszerűen. Vegyünk barkácsboltban PVC szennyvízcsövet. Daraboljuk fel úgy, hogy kb. 15-20 cm-es csődarabokat kapjunk. Egy fúró segítségével a csövek oldalára fúrjunk lukakat. (préseléskor a felesleges víz itt tud távozni)
Találkoztam már vödörből készült formával – itt a vödör oldala volt kifúrva. Találkoztam virágcserepekből készült formával is. Csak találékonyságon múlik az egész. 🙂
Ha nem prést használunk, szükségünk van egy záró lapra, ami a formánkat úgy fedi le, hogy a forma belsejébe illeszkedjen. Kell még hozzá nehezék, ez fogja a préselést elvégezni.
Szükségünk van továbbá egy áztató edényre. Ebben fogjuk a papírfecniket áztatni. Az áztató edény lehet vödör, tejes-láda, malteros láda, kiskád, stb.
Az utolsó hozzávaló a háztartásunkban található összes papírhulladék. Ilyenek a felesleges számlalevelek, a szórólapok, a reklámújságok, kartondobozok, papír tojástartó, stb. Ha nagyon belelendülünk a papírbrikett gyártásába, még a szomszédoktól is elkérhetjük a felesleges papírhulladékot.

Lássunk munkához!
Először is tépkedjük szanaszéjjel a papírokat. Ez rendkívül megnyugtatja az idegeket, és a kondink is jelentősen javul. (ráadásul spóroltunk a kondibérlet árán) A széttépkedett papírokat tegyük az áztató edényünkbe, majd engedjünk rá annyi vizet, hogy az bőven ellepje.
Látványra nem túl bizalom gerjesztő, de a cél szentesíti az eszközt. Most 24 órát ázni hagyjuk.
Amikor kiázta magát a papírmasszánk, átlapátoljuk a szőlőprésbe – opcionálisan ki milyen présmegoldást választott – majd nekiállunk a préselésnek.
Felvetődik a kérdés: minek áztattuk, ha most meg víztelenítjük? A válasz nagyon egyszerű. Az áztatás révén a papír rostjai fellazulnak, könnyebben lehet formázni.
Kezdődjék a préselés. (még egy kis kondijavítás) Ügyeljünk arra, hogy minél jobban kipréseljük belőle a vizet, így tömörebb papírtéglát kapunk, ami hosszabb ideig fog égni.
A kipréselt papírtéglákat alaposan szárítsuk ki. Kb. 2-3 nap alatt száradnak ki teljesen. Attól függ, mennyire préseltük ki belőle a vizet, mennyire tömörítettük össze a préseléssel.




Aki szeret pepecselni, választhat egy másik papírbrikett gyártási technológiát is. Amikor kiáztattuk a papírt, kézzel nyomkodjuk ki belőle a felesleges vizet. Tegyük át egy edénybe, majd barkácsboltban kapható, fúrógéphez csatlakoztatható keverővel pépesítsük.

Keverjünk a masszába fűrészport. 1 kg masszához 5 dkg fűrészport adjunk. Keverjük át jó alaposan, majd pihentessük 1-2 órát. Ezután nekiállhatunk a formázásnak. Azt azért fontos megjegyezni, hogy az így kapott masszából a vizet olyan présgéppel vagy formákban tudjuk kipréselni, ami lukjain nem folyik keresztül a massza. És sokkal erőteljesebben kell a préselést elvégezni, különben széthullik a papírbrikett.
Ha jól dolgoztunk, akkor egy kb. 100 nm-es házat 4 db papírbrikettel prímán ki tudunk fűteni.
Ne felejtsük el, papírbrikettet egész évben készíthetünk. Fűtési szezonon kívül az elkészített papírbriketteket jól szellőző, száraz helyen tároljuk, óvjuk a penészesedéstől, hisz mégiscsak papírból van.
Jó munkát Mindenkinek! 🙂

üdv.!engem érdekel a téma,tavasszal kezdtem el gyártani de még nem teszteltem le.
amit én készítek az:40x18x10.cm.kazán méret.külön préselem az újságokat,és a karton dobozokat.azt még nem tudom,hogy a 100m2.lakásomat,mennyire fűti föl?vagyis ,milyen kalóriája van?üdvözlettel:istván.
Kedves Keoma!
Egy ismerősöm már második éve fűt házi készítésű papír brikettel. A fűtőérték függ attól, mennyire sikerül a téglákat összepréselni. Nos ő egy szöllőpréssel készíti, és nem tudja annyira jól összepréselni a papírdarabokat, de így is meg van elégedve az eredménnyel. Egy este 4-5 téglát fűt el, rásegítő fűtésre csak a nagyon mínuszokban van szükség.
Sok sikert kívánok a téglák gyártásához. Szívesen veszem, ha a tapasztalatait a későbbiekben is megosztja.
Érdekelne ha olajemelővel csinálom mekkora emelő lenne a legjobb. Hány tonna?
Sajnos erre a kérdésre nem tudom a választ 🙂