A legutóbbi lakásvásárlás előtti tanácsadásunk során egy igen komoly problémával találkoztunk. Az ügyfelem arra kért, nézzek meg egy félkész családi házat – amit szeretne megvenni – és legyek kíméletlenül őszinte, a hibákkal kapcsolatban. (Milyen hibák, mennyibe kerül a kijavításuk)
Az első ilyen – és egyben komoly probléma, hogy az építtető „elfelejtette” az alap talajnedvesség elleni szigetelését. Emiatt a főfalakba olyan mennyiségű nedvesség szívódott fel, amely meghaladja az egészségügyi határértéket. Hanyagság? Spórolás? Az ügyfél szempontjából már teljesen mindegy.
Mi történik, ha „spórolunk” a talajnedvesség elleni szigetelésen?
A helyiségekben állandó lesz a nedvesség és a penész. A penészes falakat állandóan javíthatjuk, a bútorok, a ruháink állandóan penészesek lesznek, nem beszélve a különböző egészségügyi problémákról, amit a penész okoz. (tüdőbaj, agyhártyagyulladás, stb. és még egy nem annyira aranyos háziállatkákra is szert tehetünk, ez pedig a penész )
Utólagosan lehet az alapot szigetelni?
Igen, lehet, de sajnos mélyen bele kell nyúlni a pénztárcába.
A két leggyakrabban használt módszer az utólagos szigeteléshez:
Az egyik az úgynevezett injektálásos módszer, amikoris a falakat átfúrják ( nem teljes vastagságukban) és a furatokba vegyi szigetelőanyagot juttatnak. A végén pedig szárító vakolattal látják el a falfelületeket. Létezik még fémlemezes besajtolás is, de erre nem minden fal alkalmas.
Milyen talajnedvesség elleni szigetelést ajánlok akkor, amikor még “időben” megtörténik a szigetelés?
A folyékony szigetelőanyagokat szoktam ajánlani ügyfeleimnek. Könnyű felvinni az alapra – elég hozzá egy teddy henger.
Ugyanakkor kiváló lemezszigetelő anyagokat is lehet vásárolni, azonban ennek felrakásához érdemes szakember segítségét kérni.
A kép forrása: Sulinet Tudásbázis